Technologijos muziejų salėse

Dažniau į muziejų užsukantis lankytojas pastebi, kad šių dienų muziejai – vis labiau inovatyvesni. Materialaus ir nemateraliaus paveldo eksponavimui, geresniam naujos informacijos įsisavinimui naudojamos viena už kitą patrauklesnės technologijos. Kai kurios jų dar nepanaudotos, tačiau jau ant muziejų slenksčių, mus pasieksiančios visai netolimoje ateityje.

Konferencijoje „Naujausių informacinių technologijų panaudojimas muziejų veikloje“ aptarti šiuolaikiniai sprendimai ir būsimų technologijų panaudojimo būdai bei galimybės.

Šiuo metu didžioji dauguma muziejų turi informacinius terminalus, diegiama vis daugiau edukacinių žaidimų. Konferencijos dalyviai pasidalino keliais sėkmingais pavyzdžiais.
Kompanijos „Apple“ atstovas Lietuvoje Sigitas Liaučius pristatė mobilių įrenginių naudojimą ir integraciją mokyklų bei muziejų veikloje. S. Liaučiaus manymu, žmonės turi patys nuspręsti, kaip jie nori mokytis ir rinktis patraukliausias priemones. Jis pateikė „Ibooks“ programos pavyzdį, kurios pagalba kuriamos patrauklaus dizaino knygos, talpinančios ne vien tekstą, bet ir multimedijos elementus.

Tuskulėnų rimties parko memoralinis kompleksas siūlo interaktyvų žaidimą, vartotoją nukeliantį į sovietinio režimo laikus. Vartotojas pasirenka personažą, priima sprendimus ir žaidimo pabaigoje sulaukia atsakymo, ar vartotojo pažiūros yra palankios sovietiniui režimui, ar jis keliauja į įkalinimo įstaigą.

Lietuvos jūrų muziejaus muziejininkė edukologė Renata Treigienė pasakojo, kad šiuolaikiškiausi vartotojai – paaugliai. Tai auditorija, kurią reikia stebėti ir domėtis, nes ji – rytojaus lankytojai. Jūrų muziejus garsėja ne vien didžiausiu lankytojų skaičiumi, bet ir naujausių kompiuterinių technologijų naudojimu.

„Prewise“ pardavimo projektų vadovas Gediminas Rimkus kalbėjo apie paauglius – tai ne tik šiuolaikiškiausia, tačiau ir reikliausia muziejų lankytojų dalis. Jei pavyks sudominti juos – sudominsime visus. Išaugęs paauglių susidomėjimas muziejais yra savotiškas naujos kultūros formavimas, kuri tikėtina bus perduota ir jų vaikams.

G. Rimkus kalbėjo ir apie muziejų įvaizdį bei transformaciją. Šiuolaikinis muziejus – nebe daiktų sandėliukas, o žinių saugykla ir vieta, kur buriasi ekspertai su misija tobulinti žinias ir šviesti visuomenę. Šiuolaikinės technologijos turėjo įtakos informacijos suvokimo permainoms, tad ir muziejui, norinčiam išlikti XXI a., reikia ypatingai į tai atsižvelgti.